Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Qmet Ultrameter + DN20 Ultrasonik Kalorimetre Isı Sayacı

Ürün Kodu : Utrameter + 20
4.588,56 TL
2.711,42 TL
Fiyat Alarmı
Havale Fiyatı 2.657,19 TL
Öne Çıkan Bilgiler

Ultrameter + 20 Ultrasonik Isı Sayacı, M-Bus, Dönüş Hattı, Isıtma/Soğutma, DN20 3/4’’ Qn: 2,5 m3/h, Dişli, 130mm, 1,5m JUMO Sensör, MID, Class 2

07.05.2024 tarihine kadar kargoda
4.588,56 TL
2.711,42 TL

QMET Ultrameter + DN20 Ultrasonik Kalorimetre Isı Sayacı

  • Konut ve Ofisler için tasarlanmış olan QMet Ultrameter +  serisi Ultrasonik Isı Sayacı uzun ömürlüdür, sıvı, su ve toz dayanımına karşı çok dayanıklıdır.
  • Kalorimetre çoklu bağlantı seçeneği sayesinde her yerde kullanılır. 
  • Gövde çapı 3/4" DN20 dir. 
  • Tesisata 1" dişli bağlantı yapılır. 
  • Dahili olarak Kablolu M-Bus iletişim protokolüne sahiptir.
  • Düşük akım tüketimi sayaeside 15 yıla kadar pil ömrü sunar. Akıllı yeni nesil çip teknolojisine sahiptir.***

QMET Isı Sayacı (Kalorimetre) Nasıl Çalışır?Isı sayacı 3 ana üniteden oluştur, hesap ünitesi, sıcaklık sensör çifti ve akış sensörü.

Isı enerjisi hesaplamak için 4 veriye ihtiyaç vardır, bu veriler; Zaman, Debi, Özısı, Sıcaklık farkıdır. Akış sensörü ultrasonik prensipte, 2 sensör arasında karşılıklı gönderilen ses dalgalarının akışkan hızı nedeniyle yaratmış olduğu bağıl hız farkı ile oluşan seyahat süreleri farkına dayanır. Akışkan(su), yüksek debi ile geçiyor ise bu süre daha uzun, düşük debi ile geçiyor ise daha kısa sürmektedir.  Kalibrasyon sırasında referans ölçü aletleri ile ses hızında geçen debilerde oluşan bu süre farkları sayaca özel olarak tanımlanan bir k katsayısı tanımlanır. Sayaç tanımlanmış olan bu katsayı ile belirli debilerde okumuş olduğu süre farklarını k katsayıları ile çarparak debiyi hesaplar.

Sıcaklık farkı besleme ve dönüş hattına monte edilmiş sıcaklık sensörleri ile hesaplanır. Hesaplama prensibi Pt tipi platinyum sıcaklık sensörleri için sıcaklığa bağlı direnç değişimi metoduna dayanır. Sıcaklık arttıkça direnç değeri artar. Kullanılan Pt1000 sıcaklık sensörleri Jumo firmasından sıcaklık sensörü standartlarına uygun olarak üretilmekte olup, ölçümlenen direnç değerleri direkt olarak sıcaklık verisine dönüştürülebilir. Akışkan sıcaklığı da özısının hesaplanmasında kullanılır.

Hesap ünitesinin önemi, sıcaklık sensörlerinden okunan direnç değerlerini sıcaklık verisine dönüştürmek, ayrıca akış sensöründen okunan ses dalgalarının arasından oluşan süre farkına bağlı olarak hesaplanan değerleri k katsayıları ile çarparak debiyi hesaplamaktır. Hesap ünitesi zamanı elektronik kart üzerinden bulunan kristal ile hesaplar. Enerji hesabı ardından 4 verinin formülde kullanımı ile tamamlanarak kayıt altına alınır.

Kullanım Tipi:
Isıtma, Soğutma
Gövde Çapı:
DN20 3/4"
Gövde Boyu L:
130 mm
Nominal Debi Qn:
2,50 m3/h
Haberleşme Şekli:
M-Bus (Kablolu)
Isı Sensörü:
JUMO PT 1000
Bağlantı Çapı:
1" Dişli
Üretim Yeri:
Türkiye
MID Onayı:
Slovenya
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.