Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Uzaktan Sayaç Okuma ve Faturalandırma

Novus'la sayaçlarınızı uzaktan otomatik okuyun, hızlıca faturalandırın ve paylaşın.

Sayaç okumanın en hızlı ve en kolay yolu! Novus Smart Panel tüketim değerlerini uzaktan, anlık ve otomatik okuyun, faturalandırın. Üstelik tüm bu özellikler en düşük maliyetli olarak Novus Enerji'de. Novus Smart Panel sayesinde Uzaktan Sayaç Okuma cihazları ile çoklu bağlantı protokollerini destekler.

Smart Panel Sayaç Okuma Sistemi ile Neler Yapabilirsiniz? Uzaktan Sayaç Okuma, Otomatik Endeks Alma,

Sayaçlarınız ile online entegrasyon yaparak tüketim değerlerini uzaktan ve anlık okuyoruz.

Okunan enerji tüketim miktarlarını tüketim değerlerine göre paylaştırıyoruz.

Daire sakinlerine E-posta ve SMS’le bildirim yapma imkânı sunuyoruz.

Verilerinizi Bulut tabanlı sistemimizde yedekleyerek koruyup, ihtiyacınız olduğu anda raporlamanızı sağlıyoruz.

Smart Novus Panel Avantajları Nelerdir.

Sayaç verileri yönetmelikler çerçevesinde okunur.

Tüm ısıtma, soğutma ve sıhhi su sistemleri masrafları kolayca paylaştırır ve ilgili kişilere bildirimi otomatik gerçekleştirilir.

Geliştirilmiş kontrol sistemleri sayesinde tüm okuma hatalarının önüne geçilir.

Analiz modu sayesinde tüketim değerlerini kolayda analiz edebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gider paylaşımı yapılan veya merkezi sistem kullanılan sitelerde 26847 sayılı yönetmeliğe göre hesaplama yapılması gerekir mi?

Gider paylaşımı yapılan merkezi sistem kullanılan sitelerde 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca ısı ve sıcaklık donanımlarının kullanımı zorunludur. Dolayısıyla bu sistemlerin kullanıldığı binalarda yapılacak olan gider paylaşımı hesaplamasında 26847 sayılı yönetmeliğin hükümlerine de uyulması zorunludur.

Isı sayacı (kalorimetre) nedir?

Üzerine yerleştirildiği ısıtma hattından geçen ısı enerjisi miktarını debi ve sıcaklık farkına göre ölçen cihazdır.

Sayaç Okuma Sistemi nedir?

Sayaç tüketim değerlerini okuyup, faturalandırma ve bildirimlerinin yapılmasını sağlayan sistemdir.

Gider paylaşımı hesaplamasında referans alınan yönetmelik hangisidir?

Resmî Gazete Tarihi 14 Nisan 2008 olan 26847 sayılı MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK e buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Isı ölçer nedir?

Üzerine veya giriş hattına yerleştirildiği radyatör ve benzeri ısıtıcı cihazların harcadığı enerjiyi ölçerek hafızasına kaydeden cihazdır.

Merkezi sistem nedir?

Bir merkezden elde edilen ısıtma enerjisinin binaya dağıtılmasını ve bağımsız bölümlerin ısıtılmasını sağlayan sistemdir.

Gider paylaşım belgesi nedir?

26847 sayılı yönetmelik kapsamındaki binaların ısı veya sıhhi sıcak su kullanım enerjisi için ödeyeceği toplam tutarın kullanım miktarlarına göre bağımsız bölümlere paylaştırıldığı belgedir.

Faturalandırma yapılan dönemde dairede herhangi bir tüketim olmamasına rağmen %30 ısıtma bedeli faturama yansıtılmıştır. Bunun sebebi nedir, bu tutarı ödemek zorunda mıyım?

26847 sayılı yönetmelik kapsamında (Madde 8.1.), toplam ısıtma giderlerinin %70’i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısıtma giderlerinin %30’u ortak kullanımdır. Sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır.

Bu sebeple bağımsız bölümde herhangi bir ısınma tüketimi olmamasına rağmen ilgili yönetmelik uyarınca ortak kullanım bedeli yansıtılmak zorunda olup bu bedelin ödenmesi zorunludur. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun ilgili maddesi şöyledir; Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, Yönetim Planına, bu kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Binamızda yapılan olağan genel kurulda oy birliği ile ısı ölçüm ekipmanlarının kullanılmaması yönünde karar aldık. Bu durumda ne yapmamız gerekir?

Kat malikleri veya site yönetimlerinin aldığı karar, kanuna muhalefet teşkil edemez. Bu nedenle ısı ölçüm ekipmanlarının tesisi ve kullanımı kanun ile zorunlu hale getirildiğinden bu yönde alınan tüm kararlar yok hükmünde olacaktır.

Kapıcı dairesi için herhangi bir gider paylaşımı yapılmasını ve bu daire için bir bedel hesaplanmasını istemiyoruz. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

Site Yönetimi, kullanmış olduğu Novus Panel sistemi üzerinden kapıcı dairesi için herhangi bir bedel yansıtılmamasını sağlayabilir.

Gider paylaşım belgesinde yer alan bazı değerler ile ilgili sorularım var. Bu sorularıma nasıl yanıt alabilirim?

Gider paylaşım belgesi ile ilgili her türlü soru, istek ve/veya önerileriniz için info@novusenerji.com.tr adresine e-posta ile iletişim kurabilirsiniz.

Ödemeyi nereye yapabilirim?

Ödemelerinizi, site yönetimi banka hesabına  yapabilirsiniz.

Daire içi peteklerde bulunan vanaları kapalı (0-sıfır) konumuna getiremiyorum. Bunun sebebi nedir?

26847 sayılı yönetmelik kapsamında (Madde 5.6.) merkezi sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bu sebeple daire içi petekler kapalı 0-sıfır konumuna getirilmemesi gerekir.

İçerisinde bulunduğumuz ayın on beş günü evde ikamet etmedim. Ancak yine de önceki aylara kıyasla neredeyse aynı tutarda fatura geldi. Bunun sebebi nedir?

Gider paylaşım belgesinde yer alan faturalandırma dönemini kontrol edebilirsiniz. Bazı site veya apartmanlarda gider paylaşım dönemi güncel tarihten 45 gün öncedir.

Sayaç Okuma ve Faturalandırma Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi

Site yönetimi özellikle finansal verilerin takibi ve yönetilmesi açısından oldukça zor bir iştir. Bu açıdan düzenli ve sistemli çalışmak önemlidir. Site sakinleri arasında faturaların adil bir şekilde bölünmesi, gerekli ihtiyaçların analiz edilmesi gibi konular üzerine çalışmak gerekir.

Novus uzaktan sayaç okuma sistemi ile sizi tüm bu dertlerden kurtarıyor. Online ve sistematik bir çalışma hizmeti sunan Novus Panel, sayaç okumada size yepyeni bir deneyim sunmaktadır.

Sayaç Okuma Çözümleri

Uzaktan sayaç okuma sistemi, sayaç okuma esnasında yaşanabilecek birçok problemin önüne geçer. Geliştirilmiş kontrol sistemleri sayesinde sayaçların yanlış okuma hatalarının da önüne geçilmiş olur. 

Akıllı sayaç okuma sayesinde veriler analiz edilir ve bu sayede gerekli ihtiyaçlar belirlenir. Gerekli olan enerji ve su miktarının tasarruflu bir şekilde dağıtılmasını sağlar.

Bu durum, site sakinleri arasında tüketim paylaşımının sağlanması açısından oldukça önemlidir. Her daireye ait sayacın değerini el ile okuyup üstüne bir de faturalandırma yapmak oldukça zahmetli bir iştir. Uzaktan sayaç okuma sistemleri bu zahmetin önüne geçer ve sizler için otomatik sayaç okuyarak faturalandırma işlemini halleder.

Uzaktan Sayaç Okuma Sistemi Ne İşe Yarar?

Site yönetimi; insanların ortak alanları paylaştığı yerlerin tüketim hesaplamalarının yapılması ve adil bir şekilde paylaştırılması konusunda bazı zamanlar zorluk yaşayabilir. Sayaç okuma sistemleri tüm bu zorlukların önüne geçer. Peki, otomatik sayaç okuma sistemi nedir? Sayaç okuma programı; MBUS kablolu ısıtma kalorimetreleri, soğutma kalorimetreleri, sıcak su sayaçları ve soğuk su sayaçlarını otomatik olarak hesaplayan ve faturalandırma sağlayan sistemdir. Üstelik yalnızca ortak alanların değil tüm dairelerin ayrı ayrı tüketim değerlerinin hesaplanmasına yarayan bir sayaç okuma sistemidir.

Online entegrasyon ile sayaçları uzaktan ve anlık olarak okumaya yarayan sistem sayesinde tüketim verilerine ulaşmak çok kolay bir hal alır. Sayaç verileri, belirlenen yönetmelikler çerçevesinde okunur. Bu sayede herhangi bir kural ihlali anlık olarak gözlemlenebilir.

Uzaktan Otomatik Sayaç Okumanın Avantajları Nelerdir?

Uzaktan sayaç okuma sistemleri sizi birçok sıkıntıdan kurtarır. Özellikle merkezi sistemle ısıtma sağlayan site, yurt, okul gibi yerlerde daire başına düşen enerji tüketimi sayaç endekslerinin kaydedilmesi gerekir. Otomatik sayaç okuma sistemi tüm bu verileri bulut tabanlı sistemine yedekler ve korur. Bu sayede ihtiyaç anında verilerin raporlanmasını sağlar. Daire sakinlerine e-posta veya SMS ile bilgilendirme yapar. Verilere kolayca ulaşılmasının yanında tahsilatın da EFT, havale, kredi-banka kartı gibi yollarla kolayca gerçekleşmesini sağlar. Uzaktan sayaç okuma programı anlık ölçüm yaptığı için güncel verilere ulaşmış olursunuz. Sayaç okuma cihazı ile her an mevcut durumları inceleyebilirsiniz. Sistemle MBUS kablolu sayaçların otomatik bir şekilde uzaktan okunması sayesinde sayaçlar anlık olarak takip edilebilir. Böylece herhangi bir arıza anında hızlı müdahale edebilirsiniz.

Novus Uzaktan Sayaç Okumanın Sunduğu Çözümler

Uzaktan sayaç okuma programları; sayacın yanına gitmeden tek bir noktadan okuma almayı sağlar. Novus akıllı sayaç okuma sistemi ile ihtiyaç analizi yapar ve tüketimde tasarrufa destek olur.

Örneğin MBUS kablolu ısıtma kalorimetre okuma programında kullanılan güç minimumdur. Her sayacın kendi numarası olduğundan okuma esnasında sayaç verilerinde karışıklığın önüne geçilir ve karışıklık olmadan faturalandırma yapılır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.